Zadaj Pytanie

Wyślij

Dla Rodziców

Hospicjum perinatalne

Hospicjum perinatalne przy Warszawskim Hospicjum dla Dzieci powstało jako mariaż diagnostyki prenatalnej, a szczególnie kardiologii prenatalnej z opieką paliatywną nad dziećmi. W  1994 roku dr hab. n. med. Tomasz Dangel zorganizował pierwszą w Polsce placówkę, która rozpoczęła domową opiekę paliatywną nad dziećmi, co z czasem wraz z pomocą prof. dr hab. n. med. Joanna Szymkiewicz-Dangel, zaowocowało zorganizowaniem hospicjum perinatalnego. W styczniu 1999 roku pod opiekę WHD została przyjęta Wioletta, dziewczynka z diagnostyki prenatalnej z zespołem Edwardsa.

Hospicjum perinatalne to nie miejsce. Tak jak opieka paliatywna to koncepcja objęcia całościową opieką rodziny, która dowiaduje się o tym, że ich nie narodzone dziecko na pewno będzie żyć krócej od nich. Są to najczęściej młode, zdrowe pary, nie obciążone żadnymi chorobami. Po wstępnej diagnozie ich świat się zawala i poszukują pomocy w różnych miejscach. Po pierwsze – potwierdzenia diagnozy i rzetelnej informacji medycznej. Ponieważ wady wrodzone serca są najczęstsze, to docierają do tutejszej poradni USG, która jest największym w Polsce referencyjnym ośrodkiem kardiologii prenatalnej. Lekarz konsultujący wyjaśnia problem medyczny i w miarę potrzeby proponuje dodatkowe badania. Przy każdej konsultacji obecny jest jeden z trzech pracujących w hospicjum psychologów.

WHD współpracuje ze specjalistycznymi ośrodkami perinatologicznymi – Szpitalem Bielańskim oraz Szpitalem Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej, jak również z warszawskimi zakładami genetyki klinicznej. Dzięki temu pacjentki mają dostęp do pełnej diagnostyki prenatalnej, fachowej opieki położniczej podczas ciąży i porodu, specjalistycznej opieki neonatologicznej oraz paliatywnej, zarówno w szpitalu, jak i w domu. Kontakt z psychologiem WHD utrzymywany jest przez cały okres ciąży i po urodzeniu, a często również po śmierci dziecka. W styczniu 2015 roku swoją działalność rozpoczęła grupa wsparcia w żałobie dla rodziców, których dziecko zmarło w okresie okołoporodowym.

Perinatalne konsultacje psychologiczne są dostępne dla kobiet z całej Polski, które takiej pomocy potrzebują. Nie tylko dla tych, które były diagnozowane w poradni USG. Psycholodzy WHD udzielają konsultacji kobietom, które dowiedziały się o tym, że ich dziecko jest nieuleczalnie chore i mają dylemat z podjęciem decyzji dotyczącej dalszego przebiegu ciąży.

W latach 2009-2016 (do 7 października 2016) psycholodzy Fundacji WHD udzielili, w ramach hospicjum perinatalnego 1203 konsultacji psychologicznych. Z 593 konsultacji, które odbyły się przed 24 tygodniem ciąży 393 zakończyło się decyzją pro-life.

Artykuł: 

https://www.hellozdrowie.pl/przy-calej-dyskusji-o-aborcji-zapomina-sie-o-dobru-matki-i-dziecka/?fbclid=IwAR1D2442W1zKkTk4UsFQP-z5TRbRHq_ty8l5-2gkp1BV9oighoZq_eEZu88

Strona hospicjum:

https://perinatalne.pl/

Aktualności

Podziękowania dla prof. Anny Latos-Bieleńskiej

09 kwietnia 2021

Podziękowania dla prof. Anny Latos-Bieleńskiej od Fundacji Spina za udział w konferencji naukowo-systemowej prezentującej sytuację chorych oraz założenia programu SOS dla pacjentów z rozszepem kręgosłupa.

Czytaj dalej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych © 2017.

Realizacja: