Zadaj Pytanie

Wyślij

Aktualności

Talidomid - największa tragedia jaką spowodowała sama medycyna

TVP Info: Ofiary niemieckiego leku walczą o odszkodowania za ogromne cierpienie.

Zdeformowane dłonie, skrócone przedramiona, całkowity brak kończyn czy nienaturalne proporcje – takie skutki wywołało u dzieci stosowanie przez matki niewłaściwie przetestowanego niemieckiego leku talidomidu. Na całym świecie – również w Polsce – urodziło się kilkanaście tysięcy takich dzieci, kilka tysięcy nie przeżyło roku. Wielu wciąż nie doczekało się odszkodowań od producenta. W naszym kraju zadośćuczynienia nie otrzymał nikt…

Środek na nudności dla ciężarnych opracowała niemiecka firma Grünenthal. Bez recepty był sprzedawany w latach 1957-61.

– Talidomid był przyczyną największej tragedii jaką spowodowała sama medycyna – wskazuje prof. Anna Latos-Bielańska, kierownik Katedry i Zakładu Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Po sześćdziesięciu latach poszkodowani wciąż walczą o rekompensaty. Dotąd żaden Polak nie otrzymał odszkodowania. Grünenthal twierdzi, że Polacy nie mogą udowodnić, że są dotknięci embriopatią talidomidową, gdyż środek ten nie był dostępny do kupienia w PRL.


https://www.tvp.info/42802437/ofiary-niemieckiego-leku-walcza-o-odszkodowania-za-ogromne-cierpienie


powrót do listy

Aktualności

Podziękowania dla prof. Anny Latos-Bieleńskiej

09 kwietnia 2021

Podziękowania dla prof. Anny Latos-Bieleńskiej od Fundacji Spina za udział w konferencji naukowo-systemowej prezentującej sytuację chorych oraz założenia programu SOS dla pacjentów z rozszepem kręgosłupa.

Czytaj dalej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych © 2017.

Realizacja: